Proces tworzenia stron WWW

Krok 1. Rozmowa

Wszystko zaczyna się od rozmowy. Staramy się podczas jej trwania dowiedzieć się jakie masz oczekiwania co do realizacji zlecenia. Na tym etapie mówisz nam o wszystkim co chciałbyś aby się znalazło na stronie WWW, o swoich pomysłach i koncepcjach. Zbieramy również wszystkie potrzebne materiały typu logo, zdjęcia czy teksty. Jeśli jest to Twoja pierwsza strona pomagamy w wyborze nazwy domeny oraz pakietu hostingowego. Jeśli zlecenie ma odnosić się do aktualizacji już istniejącej strony, robimy audyt który wskaże wszelkie elementy do poprawki. Służymy również naszą pomocą w wyjaśnieniu wszystkich niejasności.

Krok 2. Brief

Po analizie wszystkich uzyskanych danych przystępujemy do opracowania wstępnej koncepcji oraz sformalizowania umowy. Wymagana tu będzie szczegółowa specyfikacja projektu. Ma się w niej znaleźć wszystko to co pojawi się na Twojej stronie WWW, czyli każdy pomysł, propozycja, nietypowe rozwiązanie. Wszystko co pomoże nam „uszyć na wymiar” stronę internetową. Na koniec ustalamy koszt oraz termin realizacji zlecenia i przedstawiamy umowę.

Krok 3. Budowa struktury

Na tym etapie zaczynamy tworzyć. Zgodnie z ustaloną koncepcją planujemy układ podstron, kolorystykę, układ graficzny oraz sposób nawigacji. Proponujemy z jakich rozwiązań programistycznych będziemy korzystać. Mogą to być tak gotowe i ogólnodostępne jak i dedykowane dla Ciebie narzędzia. Takim sposobem powstaje „szkielet” Twojej nowej strony.

Krok 4. Projekt graficzny

Kolejny etapem jest projekt szaty graficznej serwisu. Zgodnie z ustalona koncepcją i układem strony, nasz grafik tworzy tzw. layout. Wykorzystuje do tego ustaloną kolorystykę, odpowiednią czcionkę oraz elementy dekoracyjne. Tak przygotowany układ graficzny przedstawiamy Ci do akceptacji. Czekamy na ewentualne sugestie i uwagi. Dzięki naszemu doświadczeniu tych jest zazwyczaj niewiele.

Krok 5. „Cięcie”

Po akceptacji szaty graficznej przystępujemy do tzw. cięcia strony, czyli kodowania. Najprościej rzecz ujmując przekładamy warstwę prezentacyjną na język programistyczny. Następuje kodowanie strony w HTML, ładowanie arkuszy stylów CSS oraz implementacja skryptów.

Krok 6. Podpięcie systemu CMS

Po zakodowaniu strony przychodzi moment wyposażenia jej w CMS czyli tzw. system zarządzania treścią. Pozwali to na łatwą aktualizację i rozbudowę serwisu. Dzięki tej aplikacji będzie można kształtować treść i sposób jej prezentacji na stronie. A wszystko za pomocą prostego w obsłudze interfejsu.

Krok 7. Test

Kiedy strona internetowa jest gotowy przeprowadzamy testy. Sprawdzamy jej zgodność z obowiązującymi standardami, poprawność kodu źródłowego oraz działanie pod różnymi przeglądarkami. Należy pamiętać, że każda przeglądarka inaczej „widzi” strony internetowe. Dlatego w tym etapie wyłapujemy ewentualne nieprawidłowości związane z wyświetlaniem się serwisu.

Krok 8. Wdrożenie (instalacja na serwerze)

Sprawdzona i zaakceptowana strona WWW ląduje na naszym serwerze. Oznacza to, że wszystkie pliki niezbędne do jej działania, czyli skrypty konfiguracyjne oraz bazy danych zostaną skopiowane na bezpieczny serwer. Po końcowej konfiguracji strona internetowa będzie już widoczna pod wybrany adresem.