Pomoc

Pomoc FAQ w DiH.pl – Informacje ogólne

1. Co to jest domena?

Domena jest niepowtarzalnym adresem internetowym, który określa tożsamość Twoją, i Twojej firmy w Internecie. Osoba/klient szukający Twojej firmy w Internecie, szukając jej zawsze zacznie od wpisania w wyszukiwarkę www.twojanazwa.pl. Twoja własna nazwa domeny daje Ci także profesjonalnie wyglądający adres Twojej strony WWW i adres e-mail, np.: nazwa@twojanazwa.pl. Aby Twoja strona WWW była dostępna w Internecie, oprócz domeny potrzebujesz serwer WWW (dla plików strony WWW), na który będzie wskazywać Twoja domena.

2. Jakie są rodzaje domen?

Domeny, można podzielić na krajowe, europejskie, globalne i narodowe. Domeny polskie krajowe dzielimy na .pl, funkcjonalne, np. com.pl, .org.pl, albo regionalne, np. .rzeszow.pl, .bieszczady.pl itd. Domeny europejskie mają rozszerzenie .eu, natomiast globalne – .com, .net, .org, .info i .biz.

3. Jak sprawdzić czy domena, którą chce zarejestrować jest wolna?

Aby sprawdzić, czy domena jest wolna, należy skorzystać z wyszukiwarki , dostępnej na stronie DiH.pl. Jeżeli wybrana przez Ciebie nazwa jest wolna, możesz przystąpić do zamówienia domeny. Jeżeli domena jest zajęta, możesz sprawdzić w odpowiedniej bazie WHOIS dane aktualnego Abonenta domeny oraz datę wygaśnięcia domeny.

4. Jak mogę zarejestrować domenę w DiH.pl?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy wybrana domena jest wolna. Można to zrobić na dwa sposoby. W pierwszym, po kliknięciu w buton /ZAMÓW USŁUGĘ/, znajdujący się w prawym górnym rogu strony DiH.pl. W drugim, bezpośrednio wpisując nazwę szukanej domeny w polu wyszukiwarki (jaskrawo zielone pole). Wpisując nazwę szukanej domeny w obydwu przypadkach należy pamiętać by nie wpisywać przed nazwą domeny (WWW lub http://). Następnie należy dokładnie wypełnić formularz rejestracyjny oraz po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zamówienia, wpłacić odpowiednią kwotę na rachunek bankowy serwisu DiH.pl tytułem rejestracji domeny. Szczegóły dotyczące płatności pojawią się po wypełnieniu formularza zamówienia.

5. Jak Ile trwa rezerwacja domeny?

Rezerwacja domen polskich trwa 14 dni. Ze względu na specyficzną procedurę rezerwacji domen .eu i globalnych (np. .com, .net, .org, .biz, .name i info) złożenie zamówienia oznacza jej rezerwację tylko w bazie DiH.pl. Proces rejestracji rozpocznie się dopiero po zaksięgowaniu wpłaty.

6. Co się stanie, jeżeli zarejestrowanie domeny globalnej lub europejskiej nie będzie możliwe?

Jeżeli zarejestrowanie zamówionej domeny nie będzie możliwie, opłaty za domenę zostaną zwrócone, w pełnej wysokości, na konto Klienta. W praktyce są to jednak bardzo rzadkie przypadki. O braku możliwości zarejestrowania zamówionej domeny Klient zostanie poinformowany w jak najkrótszym czasie.

7. Ile potrwa rejestracja domeny?

Po prawidłowym wypełnieniu formularza zamówienia domeny należy w terminie do 14 dni roboczych od daty zamówienia uiścić opłatę tytułem rejestracji domeny. Po zaksięgowaniu wpłaty na rachunku bankowym serwisu DiH.pl, domena zostanie zarejestrowana i pojawi się w Internecie w czasie do 48 godzin. Okres oczekiwania może być krótszy w przypadku:

  • dokonania tradycyjnej płatności w banku lub na poczcie i wysłaniu potwierdzenia dokonania wpłaty faxem na numer +48 32 750 82 19 lub jako skan w załączniku mailem na adres biuro@domenynet.pl,
  • płatności kartą i po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi autoryzacyjnej,
  • płatności on-line, np. mTransfer i po otrzymaniu informacji o dokonanym przelewie z banku.

8. Po upływie jakiego czasu od rejestracji domena jest widoczna w Internecie?

Jeżeli zakupiona domena została zarejestrowana, to od momentu rejestracji do pojawienia się jej w sieci mija maksymalnie 24 godziny. Tyle bowiem trwa czas propagacji (rozprzestrzeniania się) domeny w sieci (w systemie DNS). W praktyce czas potrzebny do rozprzestrzenienia się nowej domeny jest znacznie krótszy – około kilku godzin.

9. Na jaki okres mogę zarejestrować domenę?

Wszystkie domeny polskie i globalne w serwisie DiH.pl można rejestrować na okres min. jednego roku i max. trzech lat. Wyjątek stanowi domena .eu, którą można zarejestrować jedynie na okres jednego roku.

10. Kto jest prawnym właścicielem zarejestrowanej domeny?

Osoba fizyczna lub firma, rejestrując wybraną przez siebie domenę, nabywa prawa do jej użytkowania przez okres zarejestrowania. Właściciel zarejestrowanej domeny jest określany mianem Abonenta domeny. Po zarejestrowaniu domeny, Abonent ma swobodę dysponowania swoją domeną, w tym ma możliwość jej sprzedaży lub dzierżawy.

11. Czy mogę zarejestrować domenę z polskimi znakami diakrytycznymi?

Tak. W serwisie DiH.pl jest możliwość zarejestrowania domeny z polskimi znakami diakrytycznymi, zawierającymi w nazwie: ą, ę, ś, ź, ń itd. Oznacza to rejestrację nazwy domeny w kodzie ASCII Compatible Encoding (ACE). Żeby móc korzystać z nazw domen z polskimi znakami diakrytycznymi, należy używać odpowiednio do tego przystosowanej przeglądarki internetowej, która automatycznie tłumaczy nazwy domen na postać ASCII:

  • Microsoft Internet Explorer (v. 5.0, v. 5.5 i v. 6.0) – należy zainstalować wtyczkę dostępną pod adresem www.idnnow.com.
  • Microsoft Internet Explorer (v. 7.0) – jest dostosowana do obsługi polskich znaków diakrytycznych.
  • Netscape (v. 7.1 i nowsze) / Mozilla (v. 1.4 i nowsze) – są dostosowane do obsługi polskich znaków diakrytycznych.
  • Opera (v. 7.20 i nowsze) – są dostosowane do obsługi polskich znaków diakrytycznych.

Jeżeli nie znalazłeś rozwiązania problemu skorzystaj z wyszukiwarki lub skontaktuj się z nami.