Wygląd sklepu internetowego to nie wszystko. Jest oczywiście bardzo ważny, pozwala przede wszystkim zrobić dobre, pierwsze wrażenie, ale jest też mnóstwo innych czynników które finalnie wpływają na odbiór i ocenę witryny. Choćby to jak szybko i stabilnie ona działa. Bo nie oszukujmy się, jeśli zacznę przeglądać jakiś sklep i się okaże że każda podjęta przeze mnie akcja będzie trwała zbyt długo, to po prostu z niego wyjdę. Dlatego budując e-sklep koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak:
- optymalizacja kodu – prosta składnia i ekonomia w logice skryptów to w efekcie mniejsze obciążenie serwera i szybkie przetwarzanie,
- składna budowa zapytań bazodanowych – innymi słowy należy maksymalne upraszczać zapytania do baz danych i ograniczyć ich liczbę tez do niezbędnego minimum. Bo im dłuższy i bardziej skomplikowany będzie skrypt pytający tym dłuższa będzie odpowiedź.
- optymalizacja elementów graficznych – na etapie eksportu z programu graficznego należy przeprowadzić odpowiednią kompresję, która zapewni szybsze wczytywanie się grafiki i co za tym idzie całego serwisu.
- odpowiednie parametry hostingu
To są absolutne podstawy.
Jeśli jednak mimo ich spełnienia nadal czujesz że nie jest tak jak powinno być to możesz skorzystać z różnych dedykowanych narzędzi by coś z tym zrobić. Mając sklep internetowy oparty np. o PrestaShop możesz dokupić sobie ciekawe moduły które po instalacji zrobią sporą różnicę w działaniu witryny.
Moduł Page Cache
Ten moduł ma jedno główne zadanie – sprawić by klient poruszający się po sklepie mógł to robić szybko i sprawnie. Tylko tyle i aż tyle. Nie chciałbym zagłębiać się w specyfikację techniczną i rozkładać tego na czynniki pierwsze, ale w skrócie można powiedzieć że moduł optymalizuje pamięć podręczną sklepu i pozwala ją dość szeroko konfigurować. Dodaje również pełne buforowanie strony razem ze wszystkimi podstronami tak na serwerze jak i po stronie przeglądarki. W każdej chwili można zmierzyć wydajność i ogólny efekt naszych konfiguracji.
Moduł Page Cache
Trzeba jednak pamiętać że bawienie się tym bez choćby minimalnej wiedzy w tym temacie może nie przynieść zamierzonych efektów. Warto więc zlecić konfigurację komuś kto się na tym zna (np. nam).
Koszt modułu to 99 euro. Kwota trochę wysoka, ale zdecydowania warta wydania. Potwierdzają to liczne pozytywne opinie.
Pamiętajcie że jeśli chcielibyście abym przetestował jakiś ciekawy wg Was moduł to śmiało możecie w komentarzach o tym napisać.
Mariusz Korzeniecki