Poradnik WordPress – #1 Dodawanie, usuwanie i aktualizacja wtyczek.

Rozmowy z jednym z ostatnich Klientów (klub piłkarski któremu zasponsorowaliśmy stronę WWW) ponownie utwierdziły mnie w przekonaniu, że nawet proste rzeczy należy tłumaczyć bardzo dokładnie. Najlepiej obrazkowo. I bynajmniej nie jest to przytyk do Klienta. Sam wielokrotnie korzystałem z takich poradników.

W tym przypadku chodziło o wyjaśnienie jak w ogóle działa panel administracyjny WordPressa (na tym stawiamy strony). Klient jest laikiem, pracował przez kilka lat na jakimś przestarzałym, dedykowanym CMS-ie i miał wielkie obawy co do tego czy sobie poradzi. Cierpliwie mu tłumaczyłem, że WordPress jest naprawdę bardzo prosty w obsłudze. Kolega z zespołu przygotował mu dodatkowo nawet kilka poradników. Pomyślałem jednak, że warto by poświęcić trochę czasu i zrobić coś takie w szerszym zakresie WP (poradniki PrestaShop już mamy).

Aktualizacja oraz instalacja wtyczek.

Zacznę od tematu, który pojawił się właśnie u wyżej wspomnianego Klienta. Zwróciłem mu uwagę, że ma zainstalowanych kilka różnych wtyczek i będzie musiał je regularnie aktualizować. A jak będzie chciał dodać jakieś nowe funkcje to też będzie mógł sam to zrobić. Poniżej krótki poradnik o tym jak to zrobić.

Gdzie są wtyczki w panelu.

W tym miejscu znajduje się lista wszystkich wtyczek.

Lista wtyczek

Można je przefiltrować po tych włączonych oraz wyłączonych. Tutaj też można je łatwo włączać, wyłączać oraz usuwać (pojedynczo lub masowo). Dla bardziej zaawansowanych użytkowników jest również opcja edycji (nie polecam jeśli nie masz wiedzy programistycznej). Z tego poziomu można także przejść do zakładki z nowymi wtyczkami.

Jak instalować i usuwać nowe wtyczki.

Proces instalacji jest śmiesznie prosty.

Nowe wtyczki

Najpierw wyszukujesz po słowie kluczowym, Tagu lub autorze to czego potrzebujesz (w trakcie pisania zmienia się lista wyników). Następnie sprawdzasz informacje o pluginie (klikając „Szczegóły”) i jeśli jesteś pewny, że to jest to o co Ci chodziło klikasz „Zainstaluj”.

Szczegóły wtyczki

I to wszystko. Plugin domyślnie jest wyłączony, więc aby go włączyć klikasz po prostu odpowiedni przycisk przy nim (czy to na liście wynikowej po wyszukaniu, czy na liście Zainstalowanych wtyczek).

Usunięcie jest jeszcze prostsze. Na liście zainstalowanych wtyczek wyłączasz tę, którą chcesz wyrzucić a następnie klikasz na przycisk „Usuń” (pojawi się on po wyłączeniu wtyczki).

Usuwanie wtyczki

Aktualizacja

O tym czy należy cokolwiek aktualizować dowiesz się tuż po wejściu do panelu.

Informacja o aktualizacjach

Już na stronie aktualizacji zobaczysz czy nie trzeba uaktualnić wersji WordPress, wtyczek, motywów oraz tłumaczeń. Robi się to klikając w odpowiednie przyciski. Pamiętaj aby regularnie sprawdzać tę zakładkę. Jeśli to zaniedbasz strona może w pewnym momencie przestać poprawnie działać.

Aktualizacja

Prawda, że to proste? Tak naprawdę wszystko się rozchodzi o to, czego potrzebujesz i czy na pewno dana wtyczka to ci zapewni. Jeśli jesteś przekonany że tak jest, wystarczy ją zainstalować i włączyć. A gdyby się okazało, że coś ci tam nie pasuje po prostu usuń ją. Pamiętaj tylko, że gdy nie jesteś pewny co instalujesz to lepiej tego nie rób i zleć to specjalistom.


Mariusz Korzeniecki

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

O nas

Dih.pl istnieje od 2004 r. i jako agencja e-commerce od samego początku oferuje kompleksowe usługi w tej branży. Zachowując rozsądne proporcje jakości i ceny w szybkim tempie zdobyliśmy uznanie kolejnych klientów. Naszą misją jest zapewnienie swoim obecnym i przyszłym Klientom najwyższej jakości świadczonych usług poprzez stały rozwój. Oferujemy tez najkorzystniejsze na rynku kompleksowe rozwiązania z dziedziny Internetu.

Dowiedz sie o nas wiecej >>

Kontakt

  • DiH.pl Sp. z o.o. Wolności 274, 41-800 Zabrze
  • Infolinia: +48 32 750 82 18 (900-1600)
    Dział Handlowy: 0 880 707 707 (900-1600)
  • E-mail: biuro@dih.pl / formularz kontaktowy

MASZ PYTANIE? NAPISZ DO NAS!
...lub zadzwoń: 880 707 707
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Wiadomość została wysłana :)