Aktualizacja i nowe poradniki.
Kilka dni temu PrestaShop oficjalnie ogłosiła swoją pierwszą łatkę do wersji 1.7 (do ściągnięcia jest już 1.7.1). Oznacza to ni mniej ni więcej, że fazę „raczkowania” najnowszej wersji silnika mamy właściwie już za sobą. Po aktualizacji wróciło kilka natywnych modułów (np. cross-selling, bestsellery, zniżki), pojawiła się też integracja z PayPal ale przede wszystkim zareagowano na mnóstwo zgłoszeń od użytkowników i poprawiono błędy. Nadal uważamy, że wersja 1.6 jest stabilniejszym i pewniejszym wyborem ale jest to dla nas jakby nie patrzeć jasny sygnał że warto się baczniej przyglądać tematowi.
I dlatego, na prośbę PrestaShop, jako Certyfikowana Agencja przygotowaliśmy kilka poradników dotyczących wersji 1.7. Opowiadamy w nich m.in. jak zainstalować to oprogramowanie, jak wygląda panel administracyjny oraz omawiamy wygląd front-endu na przykładzie domyślnego szablonu.
Instalacja.
W tym filmie, krok po kroku przeprowadzamy użytkownika przez instalację PrestaShop 1.7. Po przedstawieniu listy wymaganych elementów pokażemy skąd i w jaki sposób pobrać instalator, poprawnie go wypakować a następnie uruchomić. Warto dodać, że na tym etapie możliwe, że będzie Ci potrzebna pomoc administratora serwera, na którym znajdzie się Twój sklep internetowy. Chyba że sam poradzisz sobie ze stworzeniem bazy na dane sklepu. Potem zostanie Ci tylko czytanie, klikanie i wypełnianie formularzy. 🙂
Proces instalacyjny nie jest jakoś mocno skomplikowany, choć na pewno trzeba się do tego odpowiednio przygotować.
Panel administracyjny.
Silnik został zainstalowany więc koniecznie trzeba zajrzeć na zaplecze sklepu czyli do panelu administracyjnego. To na nim na początku trzeba będzie najwięcej popracować gdyż to z niego będziesz zarządzał sklepem. Film przedstawia poszczególne obszary panelu oraz zakładki. Dowiesz się jak sprawnie się w nim poruszać i za co odpowiadają najważniejsze funkcjonalności. Dostaniesz również garść wskazówek i porad w tym temacie.
Front-end sklepu.
W tym poradniku przedstawiamy to co widać od frontu sklepu. Omawiamy więc dokładnie, centymetr po centymetrze, to co widać po wejściu do sklepu. Poznasz nawigację, dowiesz się jak klient będzie zakładał kont oraz zobaczysz proces zakupowy.
Zwracam uwagę, że na zaprezentowanym przykładzie pokazaliśmy standardowe ustawienia i funkcjonalności a dla przykładu wzięliśmy domyślny szablon. Dodatkowe moduły czy indywidualna szata graficzna mogą znacząco wpłynąć na odbiór sklepu przez finalnego klienta.
Pamiętaj, że jeśli w którymś momencie instalacji lub ogarniania panelu administracyjnego stwierdzisz że sprawa Cię przerasta (nie każdy przecież musi się na tym znać), śmiało możesz zgłosić się do specjalisty który Ci w tym pomoże.
Na przykład do nas. 🙂
Mariusz Korzeniecki
Przydatne poradniki, okazało się że nie jest to takie trudne jak myślałam.
I jak w ogóle ta wersja 1.7? Warto już przesiadać się z 1.6?
Na chwilę aktualną nie ma sensu aktualizacji do 1.7. Wiele osób sugeruje, że 1.6 bez wsparcia jest błędnym wyborem – jednak musimy zadać sobie pytanie .. czy gdy dana wersja jest wspierana to aktualizujemy ją co dwa tygodnie -> nie. Naprawiamy niezbędne funkcjonalności i sprzedajemy i ewentualnie śledzimy luki związane z bezpieczeństwem.
Coś w tym jest. Sami również pracujemy nadal na wersji 1.6 i tylko na wyraźne życzenie klienta wdrażamy 1.7. Mimo, że wg oficjalnych informacji PrestaShop, 1.6 będzie wspierane (czyli będą wydawane patche) tylko do października tego roku. Nie oznacza to rzecz jasna, że silnik przestanie być sprawny.
Witam, nie uruchamia mi się auto instalator, pliki wgrane na serwer i kompletnie nie wiem co dalej zrobić. Mogę prosić o pomoc?