W dzisiejszym odcinku „Testujemy moduły” przyjrzymy się bardzo ciekawemu i przydatnemu narzędziu, na które trafiliśmy przy okazji researchu dla jednego z Klientów. Otóż ów Klient nosi się z zamiarem przesiadki ze swojego obecnego, autorskiego systemu na PrestaShop. Notabene to już kolejna w ostatnich miesiącach firma która zgłosiła się do nas w podobnej sprawie:) Ale wracając do tematu. Chodzi o to by panel administracyjny Presty dostosować do tego co Klient ma w swoim obecnym panelu. Przede wszystkim mowa tu o sprawnym zarządzaniu stanami magazynowymi. Przy tego typu zleceniach wiąże się to z dość sporą ingerencją w sam silnik. Jest to zazwyczaj bardzo pracochłonna i kosztowna praca. Chyba że się znajdzie odpowiedni moduł który umożliwi daną funkcjonalność. Po dość długich poszukiwaniach jeden z deweloperów zaproponował nam rozwiązanie o którym pisze poniżej.
Dla tych którzy nie do końca rozumieją czym jest sam ERP (enterprise resource planning). Tak w skrócie jest to system wspomagający zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. I jest to na tyle funkcjonalne i przydatne narzędzie, że wielu właścicieli sklepów internetowych nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niego. Na rynku są dostępne różne wersje tego systemu. Oferują one mnóstwo rozbudowanych funkcji. Wystarczy zintegrować taki ERP z silnikiem sklepu, nauczyć się nim posługiwać i tyle. Jest też inna możliwość. Można np. zakupić gotowy moduł pod PrestaShop który dorównuje funkcjonalnością systemom zewnętrznym. Na przykład coś takiego:
My Easy ERP
Po instalacji modułu w panelu administracyjnym (potrzeba do tego raptem kilku kliknięć) pojawia się dodatkowa zakładka z kilkoma podzakładkami. Tam możemy m.in. kontrolować stany magazynowe, zarządzać dostawcami i statusami produktów czy nawet sprawnie reagować na problemy ich logistyki.
Konfigurację (np. ustawienie ilości progowych, czas dostawy) można zrobić na poziomie globalnym, tak by działało się to automatycznie lub bardziej dokładnie pod konkretnych dostawców i produkty. I rzecz warta wspomnienia – wszystkie aktualizacje stanów zapasów obliczane są automatycznie w czasie rzeczywistym. Moduł oferuje dwa modele konfiguracji w zależności od tego jakim modelem się posługujemy zarządzając swoimi stanami magazynowymi („Classic mode” lub „Lean Supply Chain„). Nawet dla laika ustawienia i obsługa nie powinny przysporzyć większych problemów.
Na poniższych screenach lub wchodząc w testową wersję back-office wstępnie można rozeznać się w tym jakie możliwości daje to narzędzie.
Zalety i funkcje.
Najważniejsze to:
- Prosta i łatwa konfiguracja modułu.
- Dwa tryby zarządzania systemem („Classic” oraz „Lean Supply Chain”).
- Zarządzanie zamówieniami z dostawcami.
- Zarządzania poziomami uzupełnienia produktu: punkty kontrolne (ilość od której powinno zostać uruchomione polecenie uzupełnienia), bezpieczny oraz minimalny stan magazynu, minimalne ilości produktów, czas realizacji uzupełnień ze względu na dostawców.
- Tryb ekspercki pozwalający na kalkulacje terminu realizacji uzupełnień na podstawie statystyk sprzedaży w różnych okresach.
- Statusy (przy produktach oraz zamówieniach) przedstawiane w czasie rzeczywistym („in stock”, „out of stock”, „current replenishment”).
- Aktualizacje zamówień konsumenckich pod kątem stanów magazynowych.
- Możliwość tworzenia automatycznych zamówień do dostawców wysłanych poprzez mail (pliki CSV lub PDF).
- Zgodność z wersjami PrestaShop 1.5.2 do 1.6.x
Jeśli chcesz mieć całkowitą kontrolę nad swoim magazynem ten moduł jest na pewno dla Ciebie. I mimo że koszt jego jest dość wysoki (399,99 euro) jego zakup przy rozbudowanym sklepie z dużą ilością produktów może okazać się nieocenioną pomocą.
Jak zwykle czekam na wasze uwagi w komentarzach. A jeśli chcielibyście zainstalować powyższy moduł w swoim sklepie wystarczy do ans się zgłosić.
Mariusz Korzeniecki
Recenzja bardzo zachęcająca, ale mam pytanie, czy jeżeli mam 50 produktów podobnych i chcę ze wszystkich produktów włączyć stan magazynowy 0 dla danego rozmiaru i koloru, to jest to możliwe dzięki temu modułowi?
Aktualnie muszę wchodzić w każdy produkt i z ręki zmieniać stany magazynowe, jeżeli się okaże, że jakiś towar nie dojechał lub został wykupiony w całości poza sklepem.
Jeśli Pani główną potrzebą jest masowa zmiana stanów magazynowych, to ten moduł będzie zbyt przeładowany funkcjami pod te potrzeby. W takim przypadku wystarczy znacznie „lżejszy” moduł, np. Stock Editor (https://addons.prestashop.com/en/fast-mass-updates/21726-stock-editor.html).