Hosting w chmurze bije tradycyjne rozwiązania na głowę

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, musisz mieć hosting, który będzie nie tylko bezpieczny, ale i wydajny. Nie ma bowiem nic gorszego, niż komunikat o niedostępności strony, gdy właśnie oferujesz wyprzedaż i liczysz na wielu nowych klientów. Tradycyjne rozwiązania, takie jak VPS-y lub serwery dedykowane mają swoje zalety, ale niestety coraz częściej blakną one wśród poważnych wad. Jaka zatem jest alternatywa? Hosting w chmurze! To przyszłość dla e-commerce.

Na początek powiedzmy dwa zdania o tym, jak wygląda tradycyjny hosting. 

Hosting współdzielony

…jak sama nazwa wskazuje jest to hosting w ramach którego wszystkie parametry serwera są współdzielone na kilku lub nawet kilkunastu użytkowników

Hosting współdzielony

Hosting ten jest rozwiązaniem ale dla bardzo małych sklepów, które dopiero startują i nie mają dużych  wymagań. Na pewno ten rodzaj hostingu nie jest dobrym rozwiązaniem dla dużych firm, przede wszystkim z uwagi na niebezpieczeństwa, jakie się z nim wiążą. Może się bowiem okazać, że firma, z którą współdzielisz hosting, zabiera dużą część zasobów (bo np. to właśnie ona organizuje w tym momencie wyprzedaż) lub wręcz robi coś szkodliwego lub nielegalnego i cierpi na tym także Twoja reputacja (jeśli np. jeden użytkownik hostingu współdzielonego wysyła masowo spam, reputacja Twojej skrzynki pocztowej także może ucierpieć, co może skutkować tym, że Twoje maile będą trafiać do spamu, mimo że nie masz z tą praktyką nic wspólnego).

VPS oraz serwery dedykowane

…to zdecydowanie dwa najczęściej wybierane rodzaje hostingu w przypadku usług dla sklepów internetowych.

Pierwsze rozwiązanie wykorzystuje fizyczny serwer, który jest podzielony na szereg niezależnych serwerów wirtualnych (stąd angielska nazwa – Virtual Private Server). Oznacza to, że np. 20% możliwości i zasobów danego serwera trafia tylko do konkretnego serwera VPS – tego, z którego Ty korzystasz – i do nikogo innego. W przypadku dużych firm częstym rozwiązaniem jest również serwer dedykowany, czyli przestrzeń, która jest w całości przeznaczona dla jednej firmy. 

Hosting VPS

Oba rozwiązania wiążą się jednak z ograniczeniami wydajności. Masz bowiem do dyspozycji tylko takie zasoby, jakie oferuje dany serwer fizyczny a ich skalowalność jest czasochłonna i trudna w realizacji (wymaga dodatkowych inwestycji w infrastrukturę).

Dodatkowo w przypadku serwera dedykowanego klient z góry wybiera określone parametry serwera, które muszą spełniać wymogi związane z wydajnością na okoliczności różnych sytuacji (np. dużego, nagłego obciążenia). W przypadku zmniejszonego ruchu (mniejszego obciążenia) zasoby takiego serwera nie są wykorzystywane w pełni. Oznacza to, że serwer pracuje wówczas np. na 10% swoich możliwości, ale klient nadal ponosi koszt jak za 100% wykorzystania zasobów.

Najlepsza alternatywa – serwer w chmurze

Mówiąc krótko, środowisko serwerowe w chmurze to infrastruktura umożliwiająca przechowywanie danych, uruchamianie aplikacji i dostarczanie różnych usług za pomocą zasobów cloudowych, czyli znajdujących się w chmurze. 

Najważniejsze cechy środowiska serwerowego w chmurze to:

  • Elastyczność: łatwa adaptacja środowiska do nowych warunków obciążeniowych (w miarę rozwoju Twojego sklepu, chmura może dostarczać Ci coraz większe możliwości i zasoby). Co równie ważne, chmura umożliwia prostą kontrolę zasobów serwera z poziomu panelu administracyjnego. Zmieniając parametryzację, mamy szybki wpływ na przyznawanie dodatkowych zasobów, ustalanie limitów, czy nawet restart określonych usług. W chmurze zasoby mogą być przyznawane ręcznie (deklarując limity) bądź dynamicznie (ustawia się wtedy limit z dużym zapasem).
Elastyczność serwera na zewnętrzne warunki obciążeniowe
Automatyczne skalowanie, rezerwowanie zasobów
  • Automatyczne skalowanie: chmura ma zdolność do dynamicznego przydziału zasobów serwera (pamięci RAM i mocy procesora) zgodnie z aktualnymi wymaganiami aplikacji, bez konieczności ręcznych działań. Limit przyznawanych zasobów jest teoretycznie nieograniczony.
  • Skalowanie pionowe: możliwe jest dodawanie zasobów w obrębie danej instancji (np. zwiększanie parametrów dla kontenera bazy danych).

Skalowanie pionowe
Skalowanie pionowe
  • Skalowanie poziome: możliwe jest również dodawanie kolejnych instancji (w skrócie chmura obliczeniowa to infrastruktura umożliwiająca dostęp do różnych zasobów komputerowych, takich jak obliczenia, pamięć i magazyny danych, bez konieczności posiadania i zarządzania fizycznym sprzętem; te zasoby są określane jako instancje – możesz mieć np. kilka instancji z bazą danych i proporcjonalne rozdzielenie obciążeniar uchem).
Skalowanie poziome
Skalowanie poziome
  • Bezpieczeństwo: chmura jest infrastrukturą rozproszoną, gdzie dane przechowywane są najczęściej w kilku lokalizacjach. Dodatkowo fakt przyznawania parametrów obliczeniowych w sposób ciągły i dynamiczny sprawia, że wyeliminowana jest możliwość wystąpienia fizycznej awarii podzespołów, która to wpłynęłaby na stabilność działania całego środowiska.
  • Bezawaryjność – status dostępności na poziomie 99.984%.

Załóżmy, że niedawno zacząłeś biznes e-commerce. Na pewno zależy Ci na tym, aby Twój sklep się rozwijał. Dzisiaj może masz 10 klientów dziennie, ale zapewne chcesz mieć ich 100, 1000, a może jeszcze więcej. Chmura może rosnąć razem z Twoją firmą. Gdy potrzebne są dodatkowe zasoby (np. dodatkowa moc obliczeniowa lub większa przepustowość) możesz je po prostu zamówić u dostawcy hostingu i po prostu zacząć z nich korzystać. Nie wiąże się to z koniecznością zmiany infrastruktury hostingowej ani żadnymi dużymi wydatkami. 

Skalowalność serwera cloud sprawia, że koszt usługi zawsze odpowiada faktycznemu zapotrzebowaniu Twoich stron. W momencie, gdy nie wykorzystujesz w pełni dostępnych zasobów, mogą one być sposób automatyczny redukowane. Innymi słowy w DiH.pl nigdy nie wydajesz pieniędzy za niewykorzystane zasoby chmurowe, tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Po drugie chmura jest, generalnie rzecz biorąc, bardziej odporna na awarie i przestoje. Wynika to z tego, że usługi chmurowe (także te hostingowe) często korzystają z rozproszonej infrastruktury, co oznacza, że jeśli jeden fizyczny serwer ulegnie awarii, inne „przejmują jego obowiązki”. To gwarantuje lepszą dostępność i odporność na awarie. 

Dodatkowo my chronimy Twoje dane oferując backup (kopie zapasowe) na kilku poziomach. Możesz wykonywać ręcznie backupy w sposób selektywny, jak również ustawić automatyczne kopie zapasowe, które będą się codziennie tworzyć w sposób zautomatyzowany.

Po trzecie, dużą zaletą chmury jest wysokie cyberbezpieczeństwo. Platformy chmurowe oferują cały szereg często wbudowanych rozwiązań zabezpieczających, takich jak:

  • szyfrowanie danych, 
  • stałe monitorowanie zdarzeń (w celu szybkiej identyfikacji wszelkich podejrzanych/potencjalnie niebezpiecznych sytuacji),
  • zarządzanie dostępem i uprawnieniami (jeśli obawiasz się, że Twój pracownik niechcący coś popsuje, możesz dać mu jedynie ograniczony dostęp).
Monitoring zużycia zasobów serwera (procesor, pamięć ram, dysk)
Statystyki w czasie rzeczywistym w postaci wykresu obciążenia

Nasza infrastruktura bazuje na najnowszych wersjach języka PHP, co eliminuje ryzyko związane z podatnością na ataki hackerskie. Dostępność mechanizmu TSL i SSL pozwala na bezpieczny transfer i przechowywanie danych na serwerze. Ruch między komputerami użytkowników a serwerem dodatkowo zabezpiecza technologia Cloudflare. Certyfikat SSL dostępny w DiH.pl odnawia się automatycznie.  

Jedna chmura, wiele serwerów

W przypadku hostingu w chmurze zasoby, z których korzysta Twoja strona, pochodzą z wielu fizycznych serwerów, które współpracują ze sobą jako jedna infrastruktura chmurowa. Te serwery często są rozproszone po całym świecie lub kraju, co po pierwsze daje jeszcze większą niezawodność (dla przykładu, jeśli jeden z serwerów w tej chmurze ulegnie awarii, inne w ciągu maksymalnie kilku sekund przejmują jego obowiązki i strona Twojego sklepu internetowego jest znowu online), a po drugie gwarantuje łatwy i szybki dostęp do Twojej strony dla klientów z różnych części świata.

  • Oto przykład – prowadzisz międzynarodowy sklep internetowy i korzystasz z cloud hostingu, który ma serwery na całym świecie. Chociaż centrala Twojej firmy znajduje się w Polsce, to często sklep odwiedzają osoby ze Stanów Zjednoczonych czy Dubaju. Gdy taki klient chce wejść na Twoją stronę, strona uruchamia się poprzez serwer najbliższy lokalizacji geograficznej danego klienta. W efekcie strona tak samo szybko się otwiera i tak samo szybko działa na całym świecie.

To oczywista zaleta dla dużych, międzynarodowych firm, ale jeśli prowadzisz sklep internetowy w Polsce i obsługujesz głównie polskich klientów, to serwer chmurowy także jest dobrym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Wracamy do tytułu tego wpisu – chmura bije lokalne rozwiązania hostingowe na głowę! Jest szybsza, bardziej wydajna, łatwo skalowalna i bezpieczna. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem ze swoim hostingiem do chmury – dobra decyzja! 

Zainteresował Cię ten artykuł? Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

O nas

Dih.pl istnieje od 2004 r. i jako agencja e-commerce od samego początku oferuje kompleksowe usługi w tej branży. Zachowując rozsądne proporcje jakości i ceny w szybkim tempie zdobyliśmy uznanie kolejnych klientów. Naszą misją jest zapewnienie swoim obecnym i przyszłym Klientom najwyższej jakości świadczonych usług poprzez stały rozwój. Oferujemy tez najkorzystniejsze na rynku kompleksowe rozwiązania z dziedziny Internetu.

Dowiedz sie o nas wiecej >>

Kontakt

  • DiH.pl Sp. z o.o. Wolności 274, 41-800 Zabrze
  • Infolinia: +48 32 750 82 18 (900-1600)
    Dział Handlowy: 0 880 707 707 (900-1600)
  • E-mail: biuro@dih.pl / formularz kontaktowy

MASZ PYTANIE? NAPISZ DO NAS!
...lub zadzwoń: 880 707 707
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Wiadomość została wysłana :)