Test modułów PrestaShop – #27 Migracja baz danych w PrestaShop.

Jedną z niewątpliwych zalet PrestaShop jest jego nieustający rozwój. Przez lata deweloperzy wraz z ogromną społecznością skupioną wokół tego opensourcowego silnika pracowali nad tym aby tak sprzedawcy jak i klienci sklepów internetowych opartych o Prestę otrzymali produkt intuicyjny, niezawodny, bezpieczny i funkcjonalny.

Jako dih.pl pracujemy na nim właściwie już od wersji 1.4 (2010 r.) i trzeba przyznać, że zmiany które nastąpiły przez te 8 lat były naprawdę duże i było ich bardzo wiele. W zasadzie śmiało możemy stwierdzić, że mimo iż marka była ta sama to operowaliśmy właściwie na kilku różnych systemach. Wersja 1.4 mocno różniła się od kolejnych 1.5 czy 1.6, a obecna (1.7.3.2 – stan na maj 2018) to już zupełnie inna struktura niż poprzednie. Niektórzy właściciele sklepów mogą powiedzieć, że jest to minus tego oprogramowania, gdyż takie aktualizacje wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Po części mają rację. Ale nie jest też tak źle. Średni „cykl życia” każdej wersji wynosił jak do tej pory ok. 4-5 lat. Znaczy to tyle, że tak długo są one wspierane przez twórców (wydawane są aktualizacje, „łaty”, dodatkowe funkcjonalności).

Dla przykładu gałąź 1.6 (wg wielu najlepsza i nadal najbardziej stabilna) funkcjonuje już od 2013 roku. Z komunikatów PrestaShop wynika jednak że ma być ona wspierana jeszcze tylko kilka miesięcy.

Nie oznacza to jednak że trzeba będzie od razu się przenosić na 1.7. To że deweloperzy wycofują się ze wsparcia nie zmienia faktu że gałąź 1.6 będzie nadal działać i wielu właścicieli sklepów zostanie z nią. Trzeba się będzie po prostu liczyć z tym, że gdy coś posypie tam zostaną z tym sami. Dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw takiego posunięcia.

Aktualizacja silnika

Update PrestaShop z jednej gałęzi na drugą (np. z 1.6 na 1.7) jest sporym wyzwaniem i bez odpowiedniej wiedzy nie powinieneś robić tego sam. Teoretycznie są sposoby na to aby zrobić to nawet w ramach jednego sklepu jednak szczerze nie do końca jesteśmy do nich przekonania ze względu na ich awaryjność. Najbezpieczniej byłoby w zasadzie postawić nową, deweloperską wersję sklepu, na której skopiuje się to co mieliśmy lub po prostu stworzy się go od zera.

Robert, nasz Senior Webmaster & PrestaShop Developer tak to opisuje:

Jest to proces niestety mocno awaryjny. Pamiętajmy, że sklep to ogromny organizm z mnóstwem zależności. Jest tam tyle rzeczy, które mogą pójść nie tak, że nawet jeden nieuważny krok może narobić wiele szkód i zwyczajnie „położyć” go. Mało tego, 1.7 to tak naprawdę nowa struktura i kod, a zmiany dotyczą również front-endu. Co oznacza dostosowanie grafiki. Doliczmy do tego migrację baz danych i mamy z tego poważny projekt podchodzący pod nowe wdrożenie. Dlatego lepiej skorzystać tutaj z pomocy specjalistów. (np. nas – przypis autora 😉

Czy trzeba to robić? Tu ponownie przytoczę słowa Roberta:

Przyzwyczajenia, przyzwyczajeniami a świat technologicznie idzie do przodu. Trzeba iść z trendami bo może się okazać że obudzimy się z przysłowiową ręką w nocniku. Gdy Presta przestanie wspierać 1.6 nie będzie wyjścia i trzeba będzie się w końcu przesiąść na 1.7. A wersja ta, mimo niestety nadal kilku problemów tzw. „wieku dziecięcego” niesie za sobą sporo udogodnień i możliwości.

Migracja danych

Niezwykle istotną kwestią przy takim procesie aktualizacyjnym lub ogólnie przenosinach między różnymi wersjami systemu Prestashop jest migracja baz danych sklepu. Mowa tu m.in. o produktach, zdjęcia czy danych klientów.  byłoby wprowadzenie tego wszystkiego ręcznie. Na szczęście nie trzeba tego robić ręcznie (byłoby to raczej karkołomne przedsięwzięcie) gdyż są odpowiednie narzędzia, które proces ten bardzo ułatwiają.

Moduł Migration Pro

W wielkim skrócie jest to rozwiązanie, które umożliwia migrację danych między dwoma systemami Prestashop. W łatwy sposób jest w stanie przenieść naprawdę dużo informacji:

 • Produkty,
 • Kategorie,
 • Bazę klientów,
 • Pełną historię zamówień,
 • Recenzje oraz opinie,
 • Ustawienia i dane SEO,
 • Dane podatkowe,
 • Dane dostawców i producentów.

Co istotne moduł obsługuje niemal wszystkie wersje silnika od 1.3, dzięki czemu dane można przerzucić nawet z naprawdę starego sklepu.

Zasada działania tego rozwiązania jest w zasadzie całkiem prosta. Po zakupie otrzymujemy dwa moduły, z których jeden instalujemy na sklepie źródłowym a drugi na docelowym. Następnie na tym pierwszym ustalamy dla bezpieczeństwa hasło które będzie broniło dostępu do modułu, a na drugim wpisujemy adres sklepu źródłowego i ustalone wcześniej hasło. I to w teorii wszystko. Wystarczy tylko wybrać które dane chcemy przenieść, a resztą pracy zajmie się moduł. Sam proces migracji przebiega naprawdę szybko i stabilnie. Ale uwaga! Jest to praca na kluczowych i bardzo ważnych danych sklepu i mimo wszystko coś w trakcie może pójść nie tak. Bez specjalistycznej wiedzy nie zalecamy, więc przeprowadzania tego samemu.

Poniżej przedstawiam krótki test modułu na naszym kanale YouTube.

Moduł kosztuje obecnie 100 EUR, ale jeśli ktoś jest zainteresowany to mamy u dewelopera zniżkę 30%. 😉


Mariusz Korzeniecki

8 odpowiedzi na “Test modułów PrestaShop – #27 Migracja baz danych w PrestaShop.”

 1. Jak slysze o migracji bazy danych – to mi sie robi slabo. No ale wiadomo – kiedys bedzie trzeba. Patrzylem na poradnik na Waszym kanale na YT – da sie to zrobic!:)

 2. Dziękuję za porady – tutaj i na YT! Super prowadzony blog i kanał – przejrzyście, jasno i z sensem. I narrator – mówi wyraźnie i nie nudno! Pozdrawiam!

 3. Pamiętajcie, aby przed migracją koniecznie zrobić BACKUP!! Wiadomo jak to jest przy migracji – powinno być ok, ale może się wydarzyć nieprzygoda, a wtedy backup bazy – może nas uratować.

  1. W chwili obecnej zniżki nie są dostępne już niestety. Pula się nam wyczerpała. Ale będę na pewno odzywał się do developera niedługo w tej sprawie. 😉

 4. Należało by jeszcze wspomnieć, że szablon i moduły należy zakupić od nowa, te z 1.6 nie będą w większości działać pod 1.7, chyba, że ktoś jest programistą i potrafi przerobić szablon lub moduł samodzielnie. Gdy nie posiadamy takiej wiedzy i jedynie szablon plus inne udogodnienia kupujemy gotowe, to czeka niezły wydatek aby mieć najnowszą wersję presty. Pytanie tylko czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

O nas

Dih.pl istnieje od 2004 r. i jako agencja e-commerce od samego początku oferuje kompleksowe usługi w tej branży. Zachowując rozsądne proporcje jakości i ceny w szybkim tempie zdobyliśmy uznanie kolejnych klientów. Naszą misją jest zapewnienie swoim obecnym i przyszłym Klientom najwyższej jakości świadczonych usług poprzez stały rozwój. Oferujemy tez najkorzystniejsze na rynku kompleksowe rozwiązania z dziedziny Internetu.

Dowiedz sie o nas wiecej >>

Kontakt

 • DiH.pl Sp. z o.o. Wolności 274, 41-800 Zabrze
 • Infolinia: +48 32 750 82 18 (900-1600)
  Dział Handlowy: 0 880 707 707 (900-1600)
 • E-mail: biuro@dih.pl / formularz kontaktowy

MASZ PYTANIE? NAPISZ DO NAS!
...lub zadzwoń: 880 707 707
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Wiadomość została wysłana :)